Kurs skałkowy podstawowy - dla osób początkujących 4 dni

Kurs jest skierowany do osób które nigdy się nie wspinały lub zaczynają swoją przygodę ze wspinaczką skałkową. Przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego wspinania w skałkach po drogach wyposażonych w stałe punkty asekuracyjne. Szkolenie odbywa się w skałkach podkrakowskich – Jura Krakowsko-Częstochowska. Szkolenie stanowi równocześnie pierwszy etap pełnego kursu wspinaczki skalnej, który dla absolwentów kursu podstawowego realizowany jest w formie 4- dniowego kursu skałkowego na własnej asekuracji. Program kursu: http://pza.org.pl/szkolenie/programy/podstawy-wspinaczki

Rabaty i indywidualne terminy

• Istnieje możliwość ustalenia indywidualnych terminów szkolenia. Minimum uczestników – dwie osoby.
  • Przy zgłoszeniu grupy 4-osobowej rabat dla jednej osoby: 150zł.
  • Przy zgłoszeniu grupy 3-osobowej rabat dla jednej osoby: 100zł.

• w informacji zwrotnej potwierdzimy: dostępność miejsc na wybranym terminie, założymy wstępną rezerwację, prześlemy zasady potwierdzenia rezerwacji.
  • potem przesyłasz w ciągu 7 dni na wskazane konto bezzwrotny zadatek za organizację kursu w wysokości 400 zł. Brak przelewu anuluje wstępną rezerwację.
  • gdy otrzymamy Twój przelew wysyłamy do Ciebie mail z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i  informacje organizacyjne.

Noclegi

Noclegi w zakresie własnym. Polecamy:

Tematy zajęć

1. Zagrożenia terenu skalnego; zasady bezpieczeństwa.
  2. Podstawowe informacje o sprzęcie (najważniejsze parametry, oznaczenia atestów, zastosowanie):
    – liny i repsznury
    – uprzęże biodrowe
    – karabinki (najważniejsze używane we wspinaczce sportowej typy)
    – ekspresy – taśmy
    – przyrządy asekuracyjne: dowolny rodzaj kubka lub płytka; opcjonalnie grigri
    – stałe punkty asekuracyjne (przeloty, stanowiska)
  3. Zasady asekuracji:
    – zapięcie uprzęży, przywiązanie do liny
    – asekuracja na wędkę: wykorzystanie gotowego stanowiska, założenie własnego; obsługa kubka (dowolny rodzaj) lub płytki oraz półwyblinki z karabinkiem HMS; opcjonalnie dodatkowo grigri; postawa asekurującego
    – asekuracja dolna (technika wpinek, prowadzenie liny, podawanie liny do wpinki i wychwytywanie odpadnięć); postawa asekurującego; zalecane ćwiczenia asekuracji na zrzutni;
    – zablokowanie liny w przyrządzie węzłem flagowym;
    – przewiązywanie liny przez ring zjazdowy; zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania.
    – opcjonalnie: wspinaczka drogą dwuwyciągową – zagadnienia asekuracji, zmiana na prowadzeniu.
  4. Zasady bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach; podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego.
  5. Węzły i ich zastosowanie: ósemka, kluczka, taśmowy (równoległy), półwyblinka, wyblinka, flagowy, jeden z węzłów zaciskowych (do wyboru), podwójny zderzakowy. Zwijanie i przenoszenie liny.
  6. Nauczanie techniki wspinania:
    – wykorzystanie chwytów i stopni;
    – ustawienia ciała: pozycja frontalna i boczna;
    – wspinaczka statyczna i dynamiczna;
    – zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania.
  7. Podstawy technik linowych:
    – zjazdy na linie w wysokim przyrządzie
    – gotowe stanowiska zjazdowe; zjazd z pośrednim stanowiskiem.
  8. Skale trudności używane w skałkach.
  9. Zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.