Kurs wspinaczki wielowyciągowej

Kurs jest skierowany do osób które chcą zapoznać się ze specyfiką wspinaczki w górach.
Przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego uprawiania wspinaczki na długich wielowyciągowych drogach skalnych.
Szkolenie odbywa się w Paklenicy w paśmie górskim Velebit oraz w Höllentalu w pasmie górskim Rax-Schneeberg.

Terminy 2023

Cena kursu nie obejmuje:

• Dojazdu: ok 600 zł – 1200 zł w zależności od ilości osób w samochodzie (300 zł za transport instruktora i sprzętu jeśli dojeżdżasz we własnym zakresie).
  • Zakwaterowania: namiot – 8 EU, kwatera – ok. 12 EU.
  • Biletu wejściowego do parku Paklenica 30 EU / 5 dni (w cenie koszty akcji ratunkowej)
  • Wyżywienia.

Indywidualne terminy

Istnieje możliwość ustalenia indywidualnych terminów szkolenia. Minimum uczestników: dwie osoby.
Koszt indywidualnego kursu dla jednej osoby:

• dwie osoby w grupie: 2 500 zł.
  • trzy osoby w grupie: 2 000 zł.

• Ukończenie pełnego kursu wspinaczki skalnej lub kursu wspinaczki skalnej na własnej asekuracji ze skierowaniem na kurs taternicki.
  • Pokonywanie z dolną asekuracją w skałkach dróg o trudnościach minimum V.

• w informacji zwrotnej potwierdzimy: dostępność miejsc na wybranym terminie, założymy wstępną rezerwację, prześlemy zasady potwierdzenia rezerwacji.
  • potem przesyłasz w ciągu 7 dni na wskazane konto bezzwrotny zadatek za organizację kursu w wysokości 600 zł. Brak przelewu anuluje wstępną rezerwację.
  • gdy otrzymamy Twój przelew wysyłamy do Ciebie mail z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i  informacje organizacyjne.

Tematy zajęć teoretycznych

1. Sprzęt i wyposażenie wspinacza: demonstracja i zapoznanie z działaniem sprzętu do wspinaczki wielowyciągowej na drogach ubezpieczonych. Skład apteczki wspinaczkowej.
  2. Asekuracja:
  • teoria asekuracji – różne sposoby asekuracji, siły działające w układzie asekuracyjnym w podstawowym zakresie;
  • obsługi przyrządów asekuracyjnych, zachowanie na stanowisku;
  • stanowiska – budowa różnych typów stanowisk w oparciu o stałe punkty asekuracyjne, stanowiska dolne, górne i pośrednie;
  • prowadzenie wyciągu – taktyka prowadzenia wyciągu, prowadzenie jedno- i dwutorowe, łączność w zespole;
  • wspinanie w zespole dwu i trzyosobowym.
  1. Taktyka:
  • niebezpieczeństwa gór-zachowanie się w sytuacjach awaryjnych związanych z załamaniami pogody;
  • strategia i taktyka: planowanie sezonu wspinaczkowego, wybór celów i dróg; zaplanowanie drogi podejścia, wariantów drogi, wycofów, drogi powrotu; dobór partnera; dobór sprzętu i wyposażenia.
  1. Terenoznawstwo i orientacja w terenie:
  • przewodniki i korzystanie z nich – główne typy przewodników, korzystanie ze schematów i opisów dróg;
  1. Etyka, przepisy i lokalne zwyczaje:
  • zasady etyczne obowiązujące w gronie ludzi gór;
  • informacja o przepisach i zwyczajach regulujące zasady aktywności w rejonach wspinaczkowych.

Zajęcia praktyczne

1. Posługiwanie się w terenie materiałami topograficznymi;
  2. Operacje linowe, autoratownictwo:
  • zjazdy – czynności przy wykonywaniu serii zjazdów, różne sposoby zjazdu, asekuracji w zjeździe, przejazd przez węzeł;
  • podchodzenie po linie – sytuacje wymagające podejścia po linie;
  • autoratownictwo w wypadkach związanych z odpadnięciem – metody uwalniania się asekurującego od ciężaru wiszącego partnera (przeniesienie ciężaru na stanowisko), sposoby dotarcia do poszkodowanego, metody opuszczania i zjazdu z poszkodowanym (w tym opuszczanie na połączonych linach), podciąganie partnera metodą U, oraz sposoby wzywania pomocy i zachowanie się podczas akcji ratunkowej, technika A0 (opcjonalnie).

Wspinaczki

5 dni zajęć terenowych, w czasie których zrealizowane mają być następujące punkty programu:

• co najmniej cztery dni wspinaczek wielowyciągowych;
  • wycofywanie się ze ściany serią zjazdów, z wykorzystaniem stałych stanowisk zjazdowych;
  • wspinaczki z zastosowaniem liny dwużyłowej;